Blog > Komentarze do wpisu
Piasek

Piasek to chyba jeden z moich ulubionych rejonów Krakowa - dawna IV Dzielnica. Jest uroczy z tymi swoimi kamienicami zdobnymi w płaskorzeźby, krętymi ulicami i rdzennymi Krakusami rozprawiającymi na rogach tychże ulic. Piasek jest malowniczy - to idealny plener do zdjęć i cudowne miejsce na niedzielny spacer. I co ważne - Piasek jest (razem z Wawelem, Stradomiem, Starym Miastem, Kazimierzem, Podgórzem i Nowym Światem) Pomnikiem historii!

Dlaczego Piasek? Nazwa pochodzi od określenia terenu, na którym wznosi się kościół Karmelitów Trzewiczkowych (o nim kiedyś coś napiszę). Pierwotnie obszar Piasku znany był pod nazwą Garbary (gdyż to tu mieszkali krakowscy garbarze - po których pozostała ul. Garbarska). IV Dzielnica ciągnęła się od ul. Wolskiej (teraz ul. Piłsudskiego) po ul. Krowoderską. Garbary były jurydyką miejską z własnym urzędem wójtowsko-ławniczym. Obszar ten należał od najdawniejszych czasów do władcy. W XIV wieku były tam osady królewskie, które w 1363 roku Krakowowi sprzedał Kazimierz Wielki. To wtedy osiedlili się tu krakowscy garbarze, garncarze i krupnicy (panowie od wytwarzania kaszy).

Istotną datą w historii Piasku był najazd arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 roku, kiedy to mieszkańcy zdradzili Kraków, kontaktując się z nieprzyjacielem. Uwolniony Kraków zastosował wobec Garbar represje - spalono m.in. przedmieścia. Kolejny raz rejon został zniszczony podczas potopu szwedzkiego.

Dziś Piasek to w większości piękna zabudowa z XIX i XX wieku, gdyż to wtedy intensywnie rozwijający się Kraków pochłaniał pod zwartą zabudowę coraz to nowe tereny.


               

 

               

 

               

 

               

 

czwartek, 13 lutego 2014, gorgonek85

Polecane wpisy

  • Greccio

    W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu celebrował Boże Narodzenie w Greccio. Jego pierwszy biograf, Tomasz z Celano, tak opisuje to wydarzenie:"Nastał dzień radości

  • Carrousel de Paris

    Niby zwyczajna, a jednak taka trochę magiczna...

  • Tam, gdzie wznosi się świat z kamienia i ze szkła...

    Bo kocham średniowiecze... :) Historia ta w Paryżu trwa XV wiek już sięga dna. Jest miłość i namiętność tam i zimny mur, jest Notre Dame. A my artyści Bożyc