RSS
niedziela, 09 grudnia 2012
Szopki krakowskie

 

Kult żłóbka betlejemskiego obecny był już wśród pierwszych chrześcijan, przez wieki ewoluował i dotrwał do naszych czasów w postaci obecnych w czasie Bożego Narodzenia w każdym kościele szopek. Często tematycznie odbiegają od Tego, Który jest Istotą Świąt, przyjmują świecki charakter lub nawet szokują,  nie przystając do miejsca, w którym się znajdują. Jednak niezmiennie gromadzą tłumy dzieci i dorosłych, chcących podziwiać przedstawienie cudu Bożego Narodzenia.

Szopek nie brakuje i w Krakowie, ale że Kraków zawsze musi być oryginalny, to i szopki krakowskie są niezwykłe. Już w XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Największy wpływ zaczęły wywierać na ich kształt wzorce zaczerpnięte z zabytkowych krakowskich budowli, a że Kraków zabytkami stoi, to twórcom do dziś nie brakuje bogatego źródła inspiracji.

Szopki krakowskie to smukłe, wielopoziomowe, bogato zdobione konstrukcje, których twórcami początkowo byli murarze i pracownicy budowlani z przedmieść Krakowa: Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi, Grzegórzek i Ludwinowa. Twórcą najbardziej rozwiniętej architektonicznie formy był Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy, a zbudowana przez niego szopka do dziś jest swojego rodzaju wzorem czy wyznacznikiem formy.

Zamiast figurek, w tych małych, kolorowych budyneczkach, twórcy umieszczali kukiełki, dzięki którym odgrywano swoiste jasełka. Szopkowe postaci to nie tylko Święta Rodzina, Trzej Królowie, zwierzęta, anioły, pasterze czy król Herod. Twórcy krakowskich szopek wykazywali się i nadal wykazują niezwykłą wyobraźnią, wstawiając do swoich dzieł maszkary zwierzęce, czarownice, żydów, Krakowiaków, Górali, bohaterów legend krakowskich, jak Pan Twardowski, Lajkonik czy smok, postaci historyczne, jak Długosz, Kopernik, Kościuszko czy Piłsudski, a nawet współczesne postaci ze świata polityki i kultury.

Po I wojnie światowej poziom wykonywanych szopek znacznie się obniżył, dlatego aby nie doszło do całkowitego zaniku tradycji, w 1937 roku z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego – miłośnika krakowskich zwyczajów – zorganizowano pod pomnikiem Adama Mickiewicza pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Wydarzenie to, wyłączając czas okupacji hitlerowskiej, jest corocznym towarzyszem krakowskich Świąt do dziś.

Moja szopka, to dzieło, które stoi w Bazylice Franciszkanów przy Franciszkańskiej. Jest największą szopką krakowską, jaką kiedykolwiek prezentowano w konkursach. Z informacji znajdującej się obok dowiedziałam się, iż można w niej odnaleźć elementy architektoniczne wzorowane na każdym spośród 21 kościołów znajdujących się w obrębie Plant i Wawelu, oraz na wielu budynkach świeckich, m.in. na Bramie Floriańskiej, Barbakanie i Sukiennicach.
 

 

14:51, gorgonek85
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 grudnia 2012
Asyż

Oświetlony promieniami zachodzącego słońca Asyż :) 

 

 

 

 

 

 


22:12, gorgonek85
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 grudnia 2012
Muzycznie 

But let me explain you
Don’t have to complain
Look at the bright side
Open your eyes
Along with your mind
It’s not so bad
God is love and love is all around

10:17, gorgonek85
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 62